Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: március, 2015

Milyen festékek használhatóak a thermofax szitához?

Megvan a szita, de mivel nyomtathatunk? A Magyarországon beszerezhető festékek közül az alábbiakat használhatod thermofax szitázáshoz. Speciális szitafesték A www.colorplan.hu gyárt és forgalmaz szitafestéket, de csak 1-2 kilogrammos kiszerelésben árusítja a XIII. Hajdú utcai boltjában. Létezik „áttetsző” (világos anyagra) és fedő (sötét anyagra). A festéket vasalóval az anyag fonákjáról lehet rögzíteni. Textilfesték Nagyon sokféle márka kapható Magyarországon is, amelyek közül elsősorban a Deka és a Marabu márkákat ajánlom, amelyek sok hobbiboltban kaphatóak, pl. a  Hobbyművésznél vagy a Pannoncolornál . A különböző márkákat nem feltétlenül lehet csomómentesen keverni, így inkább egyből vásároljatok! Ezekből is van áttetsző és fedő (Plus ill. Deck melléknéven), és ezeket szintén vasalóval kell rögzíteni. A szitanyomáshoz nem ajánlatos metálos festéket használni, mivel a csillámporok beragadnak a lyukakba, és a rákövetkező minden nyomat nagy valószínűséggel kicsit

Szitanyomatok textilen

Kép
Ma délelőtt fotózgattam, hogy lássátok, miként mutatnak az egyes minták nyomatként. Mástól vett minta, fehér vászonra sűrített Procionnal, fixálás előtt visszafestve. Mástól vett minta, fehér vászonra, két színű textilfestékkel, közte száradási idővel. Mástól vett minta, Procionos alapra sűrített Procionnal. Az írásos mintából textúra alakult ki. Saját minta, Procionos alapra, piros Marabu textilfestékkel. Saját minta, Procionos alapra, piros  Marabu textilfestékkel. Saját minta, Procionos alapra, piros  Marabu textilfestékkel. Saját minta, Procionos alapra, kék Marabu textilfestékkel. Saját minta, Procionos alapra, piros Marabu textilfestékkel, illetve színkivevő pasztával. Saját minta, Procionos alapra, piros Marabu textilfestékkel. És végül egy egyedi darab. Mahatma Gandhihoz kapcsolódó quiltet varrok. Megtaláltam a kézírását, kinagyítottam, emeltem a kontrasztot. És íme - nézzétek, milyen szép tiszta nyomat lett!

A készen kapható sziták

Kép
 Copyright mentes internetes képek, photoshoppal fényképből manipulált képek, powerpoint rajzok és egyebek, amelyek mind a két méretben megrendelhetők. Vannak köztük hagyományosabbak és modernebbek, motívumok és háttér elemek. Holnap megmutatom, hogyan mutatnak textilen.

Miből lehet szita?

Kép
A lehetőségek eléggé szerteágazóak, de igyekszem összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat. Az egyetlen megjegyzendő dolog a képméret . Mivel a keret és a szita találkozásánál körben 2-3 centi "elveszik" a nyomat maximális nagysága 140x225mm vagy 70x155mm . Érdemes a képet úgy manipulálni, hogy ezt a területet teljesen felhasználjuk. 1. Szabadkézi szöveg/rajz . Fekete tollal, tintával vagy tussal kell rajzolni, sőt a gyereket is ennek használatára kell rávenni. Ekkor nincs más dolgod, mint fénymásolatot csinálni erről a megfelelő kicsinyítéssel/nagyítással, amit még a legegyszerűbb gépeken is lehet állítani. Másik megoldás, ha a képet min. 200 dpi beállítással beszkenneled. 2. Gépi szöveg . Ha Te írod be, vagy az internetről származik, akkor ez egyszerű word file, amit szintén el lehet küldeni. A betűnagyság legyen minimum 12 pont és célszerű sans serif (nem cirkalmas) betűtípust használni. A margót úgy állítsd be, hogy a fenti két méret valamelyikébe beleférjen. 3.

A thermofax szita

Kép
Decemberben nagy beruházásra szántam el magam: Münchenben vettem egy thermofax szitakészítőt, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy mások számára is készítek szitákat. Sokáig tartott az előkészület: néhány hozzávalót itthon kellett felkutatnom, és meg kellett terveznem a standard képkollekciót. Mi is az a thermofax szita? Gyakorlatilag egy stencil. Mennyiben más, mint a stencil? A legnagyobb előnye, hogy a saját fekete-fehér képeinkből, rajzainkból csinálhatunk szitát. Egy szerelmeslevélből, az értekezleten csinált firkálmányból, a gyerek/unoka rajzaiból, a napi újságból, térképből, kottából.... gyakorlatilag bármiből. Csak egyetlen kötöttség van: ne legyenek benne túl nagy fekete foltok. Az elkészítés meglehetősen egyszerű. Az én gépemmel maximum A/3 méretű szitát lehet készíteni. A lézernyomatra ráteszek egy darab speciális szitaszövetet, és ezt beteszem két speciális fólia közé. Ezt a szendvicset beetetem a gépbe, amikor elkapja a henger, felgyullad egy nagyon er